Salı, Haziran 18, 2019
Genel

Makyaj Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Makyaj yapmak nerede ise her kadının günlük hayatının vazgeçilmezleri arasında. Sadece güzel ve bilinçli makyaj yapabilme kabiliyeti ve bilgisi de bir o denli az. Çoğunlukla kulaktan dolma veya kendi deneyimlerine dayanarak makyajlarını meydana getiren kadınların kimi zaman gözden kaçırdıkları makyaj yaparken dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan kurallar var.

Makyajın en önemli ilkeleri arasında açık renklerin hacim ve ışık kazanmıştırrdığını, koyu renklerin ise hacmi azaltarak gölgeler yarattığını bilmek geliyor.

Kısaca açık tonları yüzümüzün öne çıkarmak istediğimiz, genişletmek istediğimiz alanlarında kullanmamız gerekirken göz önünden almak istediğimiz, kapladığı alanı azca göstermek istediğimiz bölgeleri ise koyu tonlar ile birlikte makyajımıza katmalıyız.

Farklı renkler her ne kadar makyajın eğer olmazsa olmazları içinde yer alsa da bu farklılığı hoş bir hale getirebilmek için birbiri ile uyumlu renkleri tercih etmek elbet lüzumlu. Bütün bir yüze uygulanan aynı renk ve aynı tondaki makyajdansa aynı bölge içerisinde bile güzelce yapılmış farklı tonlardaki makyaj istenen yerlerin öne çıkarılarak istenmeyen bölgelerin görünmesini engelleyecektir.

Siyah ve beyaz renkler beraber kullanıldıkları diğer renkleri göz önüne çıkarma veya kaldırma etkisine sahip olduklarından dolayı bu tonları yerinde kullanmanız diğer renklerin yüzünüzde yarattığı etkileri de arttıracaktır.

Cildi donuk ve soluk olanların makyajlarını gerçekleştirmeden önce bej tonlarında makyaj altları sürmeleri ve ardından fondötenlerini ciltle aynı renkte yada yarım ton daha açık olarak kullanmaları gerekmekte. Pudra ve allık kullanımında büyük fırçalar tercih edilirken göz altlarında yer alan morlukları, sivilceleri ve öteki kızarıklıkları kapatıcılarla iyice yedirerek kapatmak önemli. Kapatılan bu bölgelere uygulanan makyaj altının cilt renginden açık ton olması gerektiği unutulmamalı.

Sıra gözlere ulaştığında siyah-kahverengi göz bebeklerine haiz olanların bej tonlardan şaşmaması, mavi-yeşil-ela gözlü olanların ise istedikleri tonu kullanmaları mümkündür. Derin bakışlar için koyu renkler uygunken genç görünmek isteyenler yeşil ve mavi renklerdeki göz farlarını tercih edebilirler.

Dudak makyajında ruja ilaveten dudak kalemi ve parlatıcı şeklinde ürünler kullanılmak isteniyorsa bunlarda aşırıya kaçılmaması ve dikkatli bir şekilde sadelikle beraber kullanılması gerekiyor. Makyajın başarılı olmasının koşullarından bir tanesi de makyaj olduğunun belli olmamasıdır. Bu nedenle makyajınızı tamamladığınızda bunun insanoğluın gözüne sokulmaması gerektiğini bilmelisiniz.

Makyajın yüzde kaliteli durmasını sağlayan etkilerin bir tanesi de sağlıklı bir cilde sahip olmaktır. Zira makyaj sağlıklı da olsa ciltteki ufak tefek kusuraları örtmek için kullanılmalıdır. Sağlıksız beslenme, sigara, alkol tüketimi şeklinde nedenlerle ciltlerine bakmayan kadınların makyajdan alabilecekleri verim de düşecektir. Bunun yanında porselen makyaj benzer biçimde daha çok cilt sorununu tetikleyen makyaj türleri pek iyi bir seçenek değildir.

Bir cevap yazın