Çarşamba, Temmuz 17, 2019
Genel

CİLT BAKIMINDA YAPILAN 13 YANLIŞ !

1) CİLT TEMİZLİĞİNİ SABUN İLE YAPMAK;
Bu son olarak yapacağınız şey olmalı, cilt bakımında en önemli unsur temizleyicidir. İlk aşama olduğu için diğer bakım ürünlerine hazır hale getiriyor olması gerek. Sabun cildin pH kıymetini bozar, kurutur ve matlaştırır.

2) HAVLU KULLANMAK;
Havlu kullanımı fazla hijyenik değildir. Havluyla cildimizi sildikten sonra havluda bakteri oluşumu başlar, tekrar aynı havluyu kullanmanız sivilceye niçin olabilir. Özellikle fazla sivilce problemi yaşayan kişiler mutlaka tek kullanımlık kağıt havlu kullanmalılar.

3)SİVİLCELERİ SIKMAK;
Sivilcelerinizi sıkmanız hem lekeye bununla beraber daha çok sivilce çıkmasına niçin olacaktır. İçindeki mikrobu cildin çevreına yaymış olursunuz.

4) az SU TÜKETİMİ YANLIŞ BESLENME;
tamamımız biliyoruz ki su hem cildimiz hem sağlığımız için en lüzumlu şey, dış yollardan istediğiniz kadar kaliteli ürün kullanın, dikkat edin bu kafi olmayacaktır. Su ciltteki toksinleri atar cildi parlak meblağ ve nemli gösterir, günde minimum iki litre tüketmeye özen gösterin tertipli tüketim de cildinizdeki değişimi sizde farkedeceksiniz.

5) MAKYAJLA UYUMAK;
Makyaj günlük hayatta cildimizin nefes almasını engeller, parlak görünümü alır ve gözeneklerim tıkanmasına sebep olur. Gün içinde bile bu kadar zarar verirken cildimizin tam yenilendiği saatlerde yıkamadan uyumak kim bilir ne kadar zarar verecektir! Özellikle cildi erken kırışmasına niçin oluyor, çok bitkin olsanız dahi makyajınızı yıkamadan uyumayın.

6) GÜNEŞ KORUYUCU KULLANMAMAK;
Yaşlanmamızın en büyük sebebi güneş ışınları olduğunu unutmayın. Koruyucuları mevsim ayırt etmeden her gün düzenli kullanmaya özen gösterin. Güneş koruyucuları cilt kanserini büyük oranda engeller, kir oluşumuna karşı korur, cilt kızarıklığına iyi gelir hassasiyeti alır.

7) LİMONU YÜZE SÜRMEK;
Ah, kim bilir en fenasü de bu! Limon yüksek oranda asit ihtiva eder, limon bir an da cildinizdeki lekeleri yok etmez aksine yeni lekelere davetiye açar ve giderilmesi zor lekeler oluşturur. Lekelerin gitmesi zordur ve sabır ister daha da zorlaştırmamalı ve sürmemelisiniz.

8) AŞIRI PEELİNG;
hassas ciltlerin haftada bir defa diğer cilt tiplerin ise hafta da iki kez yapması uygundur. Fazla peeling uygulaması cilt derisine zarar verir tahriş eder, genel de tanecikli değil losyon veya krem bazın da olanları tercih edin. Tanecikli peelingler cildi ister istemez çizebiliyor ve sivilcelerin çoğalmasına niçin oluyor.

9) NEMLENDİRİCİ KULLANMAMAK;
Cildiniz yağlı olsa bile neme ihtiyaç duyar, günde bir kere olsa dahi kullanmaya özen gösterin ve yağsız olanları tercih edin.

10) SOLARYUMA GİRMEK;
Bronzluğu bir çok kişi sever, fakat unutmayalım ki UVA radyasyonu güneşin yaydığından 15 kat daha fazladır. Hücrelerinizi öldürür, cilt dokusuna zarar verir, ciddi anlamda cildin nemini alır. Onun yerine iyi bir koruyucu ile güneşlenerek sağlıklı bir bronzluk elde etmek.

11) CİLDİ ÇOK SIK YIKAMAK;
Cildinizi sabah akşam temizlemek kafi olacaktır. Sık yıkadığınız da daha temiz olmaz aksine kurutur cildin yağ dengesini bozarsınız.

12) CİLT TEMİZLİĞİNİ ISLAK MENDİL İLE YAPMAK;
Mendiller asla arzu ettiğiniz derinlemesine temizlik sağlamaz, rahatınıza gelebilir ama iyi temizlenmediği için cildin nefes almasına engel olursunuz.

13) SİYAH NOKTA BANTLARI KULLANMAK;
Siyah noktalardan sadece aylık bakım yaptırarak gmeşhurk rutinlerinize uyarak kurtulabilirsiniz. Bantlar işe yaramaz sadece yüzeysel alır, onun yerine aylık cilt bakımı yapmış oldurın. Siyah nokta bantları ve siyah maskeler derinlemesine temizlik sağlamaz.

Bir cevap yazın