Salı, Haziran 18, 2019
Genel

Hamile olduğumu nasıl anlarım ?

Hanımın her aylık menstrual döngüsünde yumurtalıklarından bir yumurta olgunlaşır. Ovulasyon döneminde kadın cinsel bir beraberlik kurmuşsa, vajinal bölgeden giriş yapan sperm olgunlaşan yumurtayı döller. Tüp organlarında döllenme gerçekleşmişse, döllenen hücre çoğalarak rahim yoluna doğru ilerler. Yaklaşık 5 gün içinde rahim iç duvarına yapışarak yerleşir. Peşinden rahim duvarındaki döllenmiş yumurta hücresi, hem bebeğin bununla beraber bebeğin gelişimini sağlayacak plasentanın ortaya çıkmasını sağlar. Bu aşamadan sonrasında ise kadında tıbbi anlamda gebelik başlamış olur. Peki, hanım evde hamile bulunduğunu iyi mi anlayabilir?
Hamile Olduğumu Kaç Günde anlamış olurım?

Hamilelik tıbbi anlamda, spermin yumurtayı döllemesi ile beraber başlar. Gebelik dönemi, embriyonik ve fetal olmak üzere iki farklı evreden doğar. Cinsel birliktelikten 8. Haftaya kadar geçen dönem embriyonik dönemdir. 8. Haftadan doğuma kadar geçen evre ise fetal dehemmiyet olarak isimlendirilir. Gebeliğin ilk belli süreı ise döllenmeden sonraki 5-6 günlü süredir. Kanda yükselen HCG değerleri, gebelik varlığını kesin olarak ortaya koyacaktır.
Hamilelik döneminin İlk emareleri nelerdir?

Anne olmaya hazırlanan hanımların hamilelik devri, en mutlu olacakları yaşam kesitlerinden birisidir. Sadece gebeliğin ilk haftalarından itibaren başlayan bazı belirtiler, hanımın yaşam standardını negatif yönde etkileyebilir. Belirtilerin pek çoğu hanımlarda rastlanır. Ancak rastlanılan belirtilerin şiddeti her kadında değişikdır. Doğrusu bazı kadınlar, gebelikte daha az belirti ile yaşamlarını devam ettirirken bazı hanımlar da şiddetli sıhhat problemleri yaşayabilir. Gebelikte görülebilecek ilk emareler aşağıdaki şeklinde listelenebilir;
• Fazla yiyecek yeme arzusu,
• Sık idrar yapma isteği,
• İştahsızlık,
• sürekli kendini yorgun hissetme,
• Göğüs uçlarında renk koyulaşması,
• Sabah ve gün içerisinde geçindiren bulantılar,
• Göğüslerdeki damarların daha belirgin hale gelmesi,
• Kokulara karşı daha hassas olunması,
• Göğüslerde büyümenin görülmesi,
• Vücut sıcaklığında yükseliş,
• Alt karında hafifçe ağrı,
• Ruhsal yönden görülen değişimler.
Yukarıdaki emareler içinde yer edinen mide bulantısı, bitkinlik ve göğüs büyümesi şikayetleri her hanımda görülebilmesi muhtemeldir. Mide bulantısı, çoğu zaman sabah saatlerinde yoğunluk göstermekle beraber günün ilerleyen saatlerinde de kendini gösterebilir. Bulantıların asıl sebebi tam olarak tıbbi anlamda belli değildir. Ancak uzmanlar tarafınca daha çok gebelikle birlikte süregelen hormonal değişimler yüzünden kaynaklanabileceği düşünülür. Hormonal değişimlerin yol açtığı bir diğer negatif etki yorgunluk ve halsizlik durumudur. Ayrıca mide bulantılarının da hamile kadının bitkin ve bitkin düşmesine yol açacağı tahmin edilir.
Hamilelik Tespitinde Hangi Yöntemler Kullanılır?

Gebelik periyodunun en kati ve net bulguları, bebeğin kalp atışlarının duyulması ve ultrasonda kesesinin görülmesi ile belli olur. Sadece bu bulguların elde edilebilmesi için gebelik döneminden belli bir sürenin geçmesi gerekir. Bu yüzden İlk olarak gebeliğin daha erken tespit edilmesini sağlayacak yöntemlere başvurulur. Bu yöntemlerin başlıcası kanda gebelik testidir. HCG değerlerine bağlı olarak belirlenen kan testinin yanılma payı yoktur. Döllenmiş yumurtanın salgıladığı HCG hormonu sayesinde gebelik varlığı kolayca tespit edilir. Hamile olmayan kadındaki HCG değerleri, 0-10 mlU/ml arasındadır. Beta HCG oranı 10 mlU/ml üzerine çıkması durumunda gebelik şüphesi doğabilir. HCG değerleri, İlk olarak kanda kendini gösterir. O nedenle erken gebelik tespiti için kandaki HCG değerlerine baktırılmalıdır.
Evde Hamile olduğunu Anlama şekilleri nedir?

Eczanelerde satılan gebelik testleri ise kan testlerine bakılırsa daha geç yanıt verirler. Bunun aslolan sebebi ise HCG değerlerinin ilk olarak kanda arkasından da idrarda yükselmesidir. Tane gecikmesinden 10-15 gün sonrasında yapılması daha sağlıklı sonuç verecektir. Sadece günümüzdeki gebelik testlerinin hassaslığı yüksektir. Bu nedenle çoğunlukla adet gününe 5 gün kala yapıldığında dahi gebelik olup olmadığını ortaya koyabilirler.
Piyasada farklı markalara ait gebelik testleri mevcuttur. Satın alırken son kullanma tarihinin geçmemesine ve kutunun hasar görüp görmediğine mutlaka dikkat edilmelidir. Ev tipi gebelik testleri için adet gecikmesi beklenirse daha doğru sonuç elde edebilirsiniz. O nedenle en az 3 gmeşhurk adet gecikmesi sonrası idrar testine başvurmalısınız. Örneğin; adet gecikmesinden bir gün geçtiyse HCG değerleri kanda henüz yükselmediği için testiniz negatif görünebilir.

Bir cevap yazın