Çarşamba, Temmuz 17, 2019
Genel

Regl ağrısına önlemler !

Kendimizi bitkin ve hatta huysuz hissederiz; ağrılar ve sancılar içinde kıvranırız. Her neyse ki regl sürecini farklı geçirmek için etkili yollar var. En güzeli de ihtiyacımız olan şeylerin çoğuna muhtemelen haiz olmamız!

İşte size adet döneminizi çok daha katlanılabilir hale getirecek 13 yöntem:

Sıcak su torbası
Bu şeyin nasıl bir refah getirdiğine şaşıracaksınız. Karnınıza ısı uygulayarak, kan akışını rahatlatabilir ve sancıları hafifletebilirsiniz. Bilim adamlarına gore bu yöntem, ağrı kesicilerle aynı etkiye haiz – bir saate kadar.

SAĞLIKLI VE normal MENSTRUAL DÖNGÜ NASIL OLMALIDIR? Bitter çikolata yiyin
Regl döneminde ciddi şekilde magnezyum kaybı yaşıyorsunuz; fakat %70 oranında kakao içeren bir atıştırmalık, kaybettiğiniz minerali geri kazanmanızı sağlar. Ancak kafein ve gereksiz şeker içeren çikolatalardan uzak durmanız, doğal malzemelerden yapılanları tercih etmeniz gerekiyor.

Sex
Orgazm olmak, migrene, küme baş ağrılarına ve adet sancılarına iyi gelir. Rahim, orgazm daha sonra kasılır ve arkasından kan akışı hızlanır, beyin otomatik olarak ağrıyı hafifleten naturel kimyasallarla dolar.

Daha çok su
Regl döneminde mümkün olduğunca çok su içmeye çalışın. Bu denli sıvı kaybı yaşarken, vücudunuzun susuz kalması çok normaldir. Su içerek, şişkinlik ve halsizlik gibi yaygın semptomları hafifletebilirsiniz.

Vinyasa yoga
Egzersiz yapmanın sancı ve enerji kaybı şeklinde regl semptomlarına iyi geldiğine şüphe yok. Fakat özellikle Vinyasa yoga, vücudunuzu nazikçe ve akış halinde hareket ettirmenizi sağlayarak sancıların minimum seviyede olmasına destek verir.

E vitamini
meydana getirilen araştırmalara gore, regl dönemlerinde E vitamini takviyesi alan hanımların sancı şiddetleri azalmaya başlıyor. En yakın eczaneye gitmek için süre kaybetmeyin.

Regl döngünüzü takip edin
Günümüzde, regl döngünüzü takip etmenizi kolaylaştıracak birçok uygulama ve program var. Ne kadar yardımcı olduklarını görmüş olduğunüzde şaşıracaksınız.

Daha fazla kalsiyum
Periyodunuz yaklaşmışken, günde 1200 mg kalsiyum tüketerek regl semptomlarınızı yarı yarıya düşürebilirsiniz. Bu ayrıca sancı ve huysuzluğa da iyi gelecektir.

RAHİM NEDİR? RAHİM ÖZELLİKLERİ NELERDİR? Ağdadan uzak durun
tane olduğunuzda, aşağı bölgedeki her şey, normalde olduğundan daha hassastır; neden kendinize extra acı veresiniz? Regliniz bir sonraki ağda randevunuzla çakışıyorsa eğer ağdacınızı aramanızda yarar var.

Evinizin içerisinde lavanta kullanın
meydana getirilen araştırmalara gore, geceleri yastığınıza birkaç damla lavanta yağı damlatmak, bebek şeklinde uyuyabilmenizi sağlıyor. Güzellik uykunuz, özellikle regl zamanlarında her türlü yardım eli uzatmaya açık.

Kafeine direnin
Maalesef çıldırmış bir halde kahveye uzanmaya çalışmak uzun solukta işinize yaramayacak. Kafeinin regl semptomlarını daha kötüleştirdiği bilinir ve vücuttaki östrojen seviyesini yükselttiği düşünülmektedir.

Daha azca tuz
Tuzlukla fazla samimileştiğiniz noktada vücudunuz daha çok su tutmaya başlar ve durum şişkinliğe sebep olur. Regl döneminde daha azca tuzlu gıdalar tüketmeye çaba edin ve tariflerinizde normalden daha azca tuz kullanın.

Daha çok uyku
Regl öncesinde ve esnasında, uyku düzenimizin birazcık bozulması normaldir, kanıtlanmıştır. Bu uykusuzluk aksileşmemize sebep olarak gün içinde sağlıklı kararlar alabilmemizi zorlaştırır. Bundan dolayı göz maskenizi takın ve yatağınıza kıvrılın; yapılacaklar sıralaması birkaç gün daha bekleyebilir.

Bir cevap yazın