Salı, Haziran 18, 2019
Genel

Sağlıklı Beslenme İçin Öneriler

Beslenmenizden zevk alın.

Beslenmenizde çeşitliliğe özen gösterin.

Beslenmenizde tam tahıllara yeterince yer verin.

Bolca miktarda sebze ve meyve yiyin.

Yağ tüketimini azaltın.

Şeker ve şekerli gıdaları çok sık tüketmeyin.

Daha az tuz tüketin.

Bol su için.

Hareketli olun, sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyun.

Düzenli beslenin, kahvaltıyı ihmal etmeyin

Kafi ve dengeli beslenme ile ilgili temel ilkeler

 enerji alımınıza özen gösterin. Enerjinin fazla alınması şişmanlığa, azca alınması zayıflığa, yetersiz beslenmeye niçin olur. Bunun için yediğiniz besinlerin miktarlarını ve hareketlerinizi gözden geçirin.

Tertipli beslenin. Günlük beslenmenizi ortalama 4–6 öğün olacak şekilde planlayın. Üçten azca sayıda öğün yetersiz beslenmenize, altıdan fazla öğün ise sık atıştırmalar nedeniyle şişmanlığa yol açabilir.

Günde 2–3 litre (10–15 su bardağı) sıvı tüketmeye çaba edin. Bunun için su, yeşil-siyah çay, ıhlamur, kuşburnu, ada çayı, karışık çay, sütlü neskafe, sıcak-soğuk limonata, ayran, kefir, soda, boza, salep, çorba, şalgam vb. Içecekler tüketilebilir.

Beslenmenizde çeşitliliğe özen gösterin. Çünkü vücudun karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su olarak sınıflandırılan 50’ye yakın türde gıda ögesine gereksinimi vardır. Tek bir besin ile tüm bu ögeleri sağlamak mümkün değildir.

Örneğin; süt esas olarak kalsiyumdan, et demirden, sebzeler ve meyveler lif ve vitaminlerden, bulgur B1, B2 vitaminlerinden zengindir.

Ekmekte organik (beyazlatılmamış, kepeği ayrılmamış) undan yapılanları tercih edin. Çünkü naturel un ve ondan yapılan ekmek, makarna, erişte gibi besinler bir çok vitamin, mineral ve lifi doğal olmayanlara göre yüksek düzeylerde ihtiva ederler. Bu özellikleri ile kalp-damar hastalıkları, şişmanlık, kabızlık ve kansere karşı koruyucudurlar. Bulgur da organik bir tahıl ürünüdür. Sık tüketilmelidir.

Bol miktarda sebze ve meyve yiyin. Meyveler, özellikle de sebzeler düşük kalori içerdiklerinden dolayı şişmanlıktan, varlıklı lif içeriklerinden dolayı kabızlık ve kanser dâhil birçok bağlarırsak hastalıklarından, pek çok çeşitteki etken öğe içerdiklerinden dolayı da yine bazı kanser türleri, kalp-damar hastalıklarından korurlar. Bundan dolayı her gün 2–3 orta boy meyve, 3–4 porsiyon pişmiş veya çiğ sebze tüketin. Özellikle yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renkli olanlarını tercih edin. Örneğin: koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, kayısı, turunçgiller, böğürtlen, ahududu, kızılcık, kırmızılahana, kırmızıbiber, kırmızı pancar, brokoli, domates, siyah üzüm.

Sebze ve meyvelerin mevsiminde üretilenlerini tercih edin. Örneğin yazın domatesi, karpuzu, kışın havucu, portakalı tüketin.

Yağ tüketiminizi azaltın. Yemeklerinizde katı yağ yerine zeytinyağı, fındık yağı, ayçiçeği, mısırözü, kanola şeklinde sıvı yağları kullanmaya çalışın. Yemeklerinizi pişirirken kızartmalardan kaçının. Çünkü kızartma sırasında yüksek ısıda sürekli yanan yağların kanser oluşturma riski yüksektir.

Şeker ve şekerli besinleri çok sık tüketmeyin. Şeker vücuda sadece kalori verir. Fazla tüketildiğinde şişmanlığa ve diş çürümesine niçin olur.

Tuz tüketiminizi gözden geçirin. Tuzun fazla tüketilmesi ileri dönemde yüksek tansiyona yol açabilir. Bu yüzden tuzluğu masadan uzak tutun. Yemeklerin hazzına bakmadan tuz eklemeyin. Yemeklerin hazzını tuz yerine baharatlarla zenginleştirin.

Unutmayın ki, sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşfakat mevzusunda yapılan bu öneriler, sadece sizin için değil, kardeşleriniz, anne-babalarınız, aile çevreniz, arkadaş ve arkadaşlarınız için diğer bir deyişle tüm topluluğun sağlığı için önemlidir.


Diğer makalelerde görüşmek üzere 🙂 


👋

Bir cevap yazın