Çarşamba, Temmuz 17, 2019
Genel

Lazer Epilasyon Nedir ? Nasıl Yapılır ?

lazer epilasyon, epilasyon, istenmeyen tüyler, tüy,sağlık

Lazer epilasyon büyük kolaylık sağlıyor, fakat bu işlem yapılırken çok dikkat etmek gerekiyor. Aksi halde bu işi bilmeyen ellerde ciddi cilt yanıklarına kadar kötü neticeler ortaya çıkabiliyor. Lazer epilasyonun tehlikeli neler? Lazer epilasyon zararlı mı?

LAZER EPİLASYON NEDİR?

Lazer epilasyon teknolojinin getirmiş olduğu yeni epilasyon şekillerinden birisidir. Lazer epilasyon , istenmeyen tüylerin lazer enerjisi kullanarak kalıcı ve sağlıklı olarak yok edilmesidir. Lazer ışığı, bildiğimiz ışıktan farklı olarak ışığın tek dalga uzunluğunda düz bir demet halinde yayılmasıdır. Milisaniyelik atışlarla cilde uygulanan lazer ışını, kıla rengini veren melonin pigmenti tarafınca emilir ve içindeki dokuya zarar vermeden seçici olarak kıl köküne yoğunlaşır. Kıl kökünde ısı oluşturur ve kıl kökünü tahrip eder.

LAZER EPİLASYON KİMLERE UYGULANIR?

Lazer epilasyon 12 yaşından büyük kıl ve cilt yapısı uygun olan her insana uygulanabilir. Bu uygulamaların FDA onayı almış cihazlarla yapılması önemlidir. Lazer epilasyonda sonuç alma seans sayısı kişiden kişiye göre değişim gösterebiliyor. Genel olarak 1. Seans ve aralıkları vücut bölgesinde 2 ayda bir 4 -6 seans, yüz bölgesinde ayda bir 6 -12 seans olmak üzere değişir. Lazer epilasyon doğru uygulanmış olduğunda herhangi bir zararı yoktur. Güvenli ve etkili epilasyon için cilt rengi, kıl rengi kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınmalıdır.

LAZER EPİLASYONDA BUNLARA DİKKAT!

Uygulama sonrasında minimum 3 ay güneşten korunun ve 30 ya da daha fazla gün güneş koruyucusu kullanın. Bölgeyi nemlendirici kremler ile nemli tutun.

Uygulamadan sonra 24 saat sıcak su değdirmeyin.

24 saat içinde ağrı yahut şişme olursa yumuşak beze sarılı buz uygulayın.

Gerektiğinde ağrı kesici kullanabilirsiniz.

Uygulamadan sonra 48 saat bölgeyi tıraş etmeyin.

Bölgede kabuklanma olursa el sürmeyin.

Ağda tüy dökücü kremler kullanmayın.

Bölgeye nazik davranın ve kaşımayın. Keseleme ve benzer biçimde tahriş edici işlemlere maruz bırakmayın.

Ateş veya irin benzeri enfeksiyon bulgusu varsa mutlaka işlemi yapan görevliyi arayın.

Yüz epilasyonlarından hemen sonra 24 saat fondöten, allık şeklinde cildi kapatan ürünler kullanmayın.

1-2 aylık aralıklarla ortalama 6-8 seans içinde, yüzde ise 10-12 seans arasında sonuç veren lazer epilasyon, alanın genişliğine bağlı olarak tedavi birkaç dakikadan birkaç saate kadar çıkabiliyor.

Yeni cihazlarla bu süre 30 dakikaya kadar inebiliyor.

Uygulama sonrasında 2-3 gün içinde tüyler kendiliğinden dökülmeye başlıyor

Lazer epilasyonun uzman hekimler denetiminde yapılması önemli.

Güvenli ve etkin şekilde olması için kıl ve cilt tipine dikkat edilmelidir. Cilt rengi, kıl yoğunluğu, kıl rengi ve kalınlığına bakılarak, doğru aygıt ve enerji tespit edilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın