Çarşamba, Temmuz 17, 2019
Genel

Akdeniz Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır ?

akdeniz diyeti, diyet , sağlıklı beslenme

Akdeniz diyeti nedir, nasıl yapılır?

Taze meyve, sebze, yeşillik, zeytinyağı ve balığın ağırlıklı olarak yer aldığı Akdeniz diyetinin beyin sağlığı için de çok önemli olduğuna dikkat çeken uzmanlar, beyin yapısındaki bağlantıları koruyan Akdeniz diyetinin bilişsel yaşlanmayı ortalama 10 yıla kadar geciktirebildiğini kaydediyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Nöropsikiyatri Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Gizem Köse, taze sebze ve meyve, balık ve zeytinyağının ağırlıklı olduğu Akdeniz diyeti ile beyin sağlığının da korunduğunu ve sağlıklı yaşlanmanın mümkün olduğunu söylemiş oldu.

Akdeniz diyeti beyni koruyor

 

Sebzenin az, etin ise daha fazla tüketildiği beslenme kültürlerinde yaşlanma belirtilerinin de erken görüldüğüne dikkat çeken Gizem Köse, beslenme ile beyin sağlığı arasındaki ilişkinin meydana çıkarıldığı araştırmalarla da kanıtlandığını söyledi.

Erken yaşlılık döneminde uygulanan Akdeniz diyetinin beyin yapısındaki bağlantıları koruduğunun çalışmalarla ortaya çıktığını belirten Gizem Köse, “Alzheimer’s & Dementia dergisinde yayınlanan son makalede Fransızlar’ın yaptığı çalışmalarda erken yaşlılık döneminde uygulanan Akdeniz diyetinin beyin yapısındaki bağlantıları koruduğu yer alıyor.

Çalışmaya göre Akdeniz diyetinin bilişsel yaşlanmayı nerede ise 10 yıla kadar geciktirebildiği gözlenmiş. Akdeniz rejiminin yararı yıllardır biliniyor ve yaklaşık 30 senedir da bu rejim ve vücut fonksiyonları üzerine araştırmalar yapılıyor. Özellikle et tüketmeyi seven bir cemiyet olarak sebze tüketimimizin azca olması sebebiyle yaşlanma emareleri de erken ortaya çıkıyor.” dedi.

Akdeniz rejiminin beyin sağlığının yanı sıra hem de dolaşım sistemine ve dolayısıyla kalp üzerine de bol miktarda pozitif yönde tesiri olduğunu vurgulayan Gizem Köse, “Akdeniz diyeti, özellikle protein alımını beyaz ete hatta balık tüketimine yöneltmesiyle omega-3 alımını da arttırıyor.

Bol sebze, meyve, balık ve de zeytinyağının öne çıktığı Akdeniz rejimi yeşillikler ve zeytinyağı bir araya vardığında bolca bolca vitamin ve yağ asidi tüketmiş olursunuz. Sağlığınıza olumlu etkilerin yanında bolca K vitamini alarak cildinizin de daha sağlıklı ve canlı olmasını sağlarsınız.” dedi.

Tahılları çeşitlendirin, her öğünde sebze yiyin

Diyetisyen Gizem Köse, Akdeniz rejimi ile ilgili şu önerilerde bulunmuş oldu:

 

  • Kırmızı et yerine balık tüketin.
  • Her öğünde ne olursa olsun sebze olsun, hatta akşam yiyecekleri yalnız sebze tüketin.
  • Zeytinyağı en sağlıklı yağdır, her yemekte kullanın ama kalorisine de dikkat!
  • İşlenmiş beyaz tahıllardan uzak durun, tahılların bir sürü çeşidi var. Alışveriş esnasında raflara iyice bir göz gezdirin. Sebzeli, tam tahıllı, çavdarlı birçok pirinç, makarna, kinoa ve ekmek görebilirsiniz. Tek yönlü tahıl tüketmeyin, hep çeşitlendirin.
  • Haftada 2 kere kurubaklagil tüketin! Kurubaklagiller hem bağırsak sağlığı için lüzumlu aynı zamanda bolca bitkisel protein içeriyor. Kısaca kırmızı et ile alamadığınız proteinin bir kısmını karşılayabilirsiniz. Ancak hatırlatayım kırmızı et olmadan da olmaz! Haftada 1 kırmızı et olsun.
  • Canınız tatlı bir şeyler istediğinde önce meyve tüketin, baktınız geçmiyor sütlü tatlı tüketin. Şerbetli tatlılardan mümkün çok uzak durun, bol meyve… bol derken günde 1 kilo değil tabii.. Her gün 3 taze meyve kafi…

Bir cevap yazın