Çarşamba, Temmuz 17, 2019
Genel

Bu Kışı Hastalıksız Geçirmeniz İçin 8 Tüyo !

grip,nezle,sağlık,yaşam,kadın

“Bereler takılıp atkılar sıkı sıkı bağlandıysa kışa hazırız!” diyebilmek isterdik ama işin aslı pek öyle değil. Hasta olmamak için soğuğa karşı hazırlıklı olmak doğal ki gerekli ama bağışıklık sistemini güçlü tutmak her şeyden önemli. Bunun için de rotamız çok basit…

Yeşillik Bulursan Ye, GDO’lu Bulursan Kaç

 

 

Sebzeler bağışıklık sisteminin en sevmiş olduği yardımcılardır. Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından tam bir güç deposuna dönüşen sebzeler içinde lifli yeşilliklere kış aylarında daha çok yer açılmalı. Brokoli, karnabahar, kabak, havuç, enginar, sarımsak, soya fasulyesi ve meyan kökü menülerinizde kesinlikle bulunmalı. Öte yandan GDO’lu yiyeceklerden uzaklaşmak da bir o kadar şart.

Kış Meyveleri C’andır

 

Portakal, mandalina, greyfurt, kivi başta olmak üzere C vitamini deposu meyveler, bol miktarda tüketilmek için bizleri bekliyor. Elinizi korkak alıştırmayın çünkü hastalığa karşı muhteşem bir kalkan oluşturacaklar. Direnci artırmada etkili olan kuru incir de aklınızda olsun.

Derya Kuzuları Bunlar

 

Omega 3 yağ asitleri de bağışıklık sistemini güçlendirdiği için denizin nimetlerinden bol miktarda faydalanmak lazım. Hangi ayda hangi balık lezzetlidir diye merak ediyorsanız, buraya göz atabilirsiniz.

Baharata Yumuluyoruz

 

Madem hasta olmamak için kolları sıvadık, baharatların bağışıklık sistemini şaha kaldıran gücünden faydalanalım. Tarçın başta olmak üzere zencefil, zerdeçal, ekinezya, kekik kesinlikle elinizin altında olsun. Artık yemeğe mi katarsınız, çayınıza mı eklersiniz tercih sizin. Çay demişken, yeşil çayı da içecekler listenize eklemeyi unutmayın.

Uykusuzlukla Olmaz O İş

 

Bağışıklık sistemi sadece beslenerek güçlenmiyor maalesef. Uykusuzluk ve beraberinde getirmiş olduğu bitkinlik, bağışıklık sisteminin direncini azaltıyor. Çünkü vücut tüm yorgunluğunu uykuda atıyor ve kendini onarıyor. Haliyle gereğinden az uyku da bu onarımı eksik bırakıyor. Yalnızca hasta olmamak için değil, zihinsel kapasitemizin sağlığı için de günde 7-9 saat arası uyku öneriliyor.

Beni Oksijene Emanet Ediniz!

 

Havalar soğudukça kapalı alanlara kaçışıyoruz fakat vücut direnci için oksijen olmazsa olmaz. Bundan dolayı eğer yağış yoksa fırsat buldukça açık havada spor ya da yürüyüş yapmak önemli. Bağışıklık sistemi bolca oksijenli ortamda güçleniyor ve çoğu bakteri ve virüs sağlıklı ortamda yaşayamıyor.

Rejim Yapacaklar Dikkat!

 

Eğer diyet yapmayı planlıyorsanız mutlaka diyetisyen kontrolünde ilerleyin. Vücudunuzun gereksinim duyan besin değerlerini şuursizce azaltmak, bağışıklık sisteminin aniden çökmesine niçin olabilir.

Biraz da Zihinsel Hazırlık

 

pozitif düşünmek, stresten uzak durmak da bağışıklık sisteminin ihtiyaçlarından. O yüzden çevreınızda ne olursa olsun pozitif düşünmeye çalışıp kendinizi sakinleştirin. öteki yandan zihninizin olumsuzluklara koşullanmasını engelleyin. Bir şeyi 40 kez söylersen olur sözı aslına bakarsak boşa değil. “bu şekilde yaparsam hasta olurum” diye koşullanmak da hasta olmayı kolaylaştırabilir.

Kendi Karantinanızı Oluşturun

 

böyle söyleyince kulağa büyük bir prodüksiyon gibi geliyor ama tek yapmanız gereken grip ya da nezle olmuş kişilerden kendinizi korumak. Çünkü bu hastalıklar elle temasla bile bulaşabiliyor. İş yeri, toplu taşıma, restoran şeklinde kalabalık yerlerde bulunuyorsanız ellerinizi sıkça bolca suyla ve sabunla sudan geçirin.

 

Bir cevap yazın