Çarşamba, Temmuz 17, 2019
Genel

Cinsellik Olmadan Aşk Olur Mu ?

cinsellik,yaşam,aşk

Aşkın vazgeçilmezlerinden biri de sex. Sex yaşanmayan ilişkiye ”aşk” denmiyor.

Dr. Sabri Derman’a gore, aşk beyinde başlıyor ve beyinde bitiyor. Aşkın üç vazgeçilmezi bulunduğunu hatırlatan Dr. Derman, ”Aşk bir tek zamanda bir tek kişiye duyulur. İkincisi seks olmadan aşk olmaz. Üçüncüsü karşılık görme ümidi vardır. Eğer iki üç kere ümit kesilirse birey başka yere yönlenir” diyor.
Amerikan Hastanesi doktorlarından Nörofizyolog Sabri Derman, sorularımızı yanıtlıyor.

Sex olmadan aşk niçin olmaz?
Aşkın olmazsa olmaz öteki özelliği de da aşkın ne olursa olsun sex içermesidir. Aşkın içinde cinsellik vardır. Cinsellik olmadan aşk olmaz fakat aşksız seks olur. Dopamin ve norepinefrin, beyinde benzer ama farklı yapıları etkileyerek cinsel uyarılmayı ve motivasyonu artırırlar.


Aşkın ömründen anlatmak için bilimsel veriler var mı?
Aşkın ömrü üzerine meydana getirilen birçok deneyin neticelerine  göre aşk farelerde birkaç saniye, fillerde üç gün, köpeklerde aylar – senelerce, kuğularda – Kanada kazlarında, bozkır farelerinde ve bazı insanlarda ömür boyu devam eder.

Aşkı uzun süreli kılmanın geçerli bir formülü var mı?
Aşkın yerleşmesi ve sürmesi için sevgilinin idolize edilmesi önemlidir. Araştırmalara gore 120 çift arasından birbirinin ”eşsiz ve harika” olduğunu düşünenler, iki yıl sonra birbirlerine daha yakın bulunmuşlar. Cinsel aşk dürtüsü testosteron düzeyiyle orantılı. Vasopressin ve oksitosin en çok cinsellik sırasında artar. Bu artış da eşlerin birbirlerine bağlanmalarını sağlar. Bu iki unsur aşkı uzun süre kılmanın en geçerli formüllerinden biridir.

İşte aşkın fizyolojisi…

Erkeklik hormonu testosteron her iki cinste de vardır. Aşkla birlikte artan dopamin hormonu testosteronu da yükseltir ve bu cinsel arzı, performansı körükler.
Çok fazla cinsel ilişki testosteronu artırır. Bu da partnerlerin birbirlerine âşık olmalarını sağlar.
âşık olunacak kişiyi bulunca bol miktarda feniletilamin (PEA) salgılanır. Genel mutluluk duygularını hissettiren PEA, aşkın tetiklenmesi için lüzumlu. Çikolata bu maddeyi bolca salgılatır.

Bir cevap yazın